
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 40 |
| Height | 0 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 20 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | PWM |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Quiescent Current | 18 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Clock Sync | Yes |
| Number of Output Phases | 2 |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 154
Distributors
pcbx
Unit Price$7.50643
Ext.Price$7.50643
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.50643 | $7.50643 |
| 10 | $7.18474 | $71.84740 |
| 25 | $7.08764 | $177.19100 |
| 50 | $6.99185 | $349.59250 |
| 100 | $6.89728 | $689.72800 |
